Operatorzy maszyn CNC

Wysokie zarobki i wiele wolnych stanowisk to główne czynniki sprawiające, że tak wiele osób rozważa objęcie stanowiska operatora maszyny CNC. Jednak aby nim zostać, należy przebyć odpowiednią drogę, która przygotuje do pracy z urządzeniami. Gdy nowoczesne technologie zrewolucjonizowały ten obszar obróbki metali, wymagania względem operatora obrabiarek skrawających znacznie wzrosły.

Zaawansowana technologia komputerowa stosowana w obróbce metali cnc wymaga od nowych pracowników wiedzy i doświadczenia. Zastanawiasz się, jakie jeszcze wymagania są stawiane wobec operatorów? Dowiesz się o nich z tego artykułu.

Czym zajmuje się operator maszyn CNC?

Precyzyjna obróbka skrawaniem metali to proces, który ma na celu nadanie odpowiedniego kształtu czy wielkości materiałowi np. metalom. Osoba, która steruje obrabiarkami numerycznymi nosi nazwę operatora cnc. Operator obrabiarek sterowanych numerycznie może spotkać się z różnymi wymaganiami

w zależności od wybranego miejsca pracy. W większości miejsc do jego zadań będzie należeć nie tylko obsługa maszyn CNC, ale także ich konserwacja. Niezależnie od miejsca wykonywania pracy operator CNC musi pamiętać o zachowaniu zasad BHP i prowadzeniu szczegółowej dokumentacji części.

Do głównych zadań operatora maszyn CNC w obróbce metali należą:

  • czytanie rysunków technicznych i przekładanie ich na produkcję konkretnych elementów,
  • sprawdzanie wymiarów stworzonych obiektów (w razie konieczności dokonywanie korekty),
  • ustawienia i kalibracja maszyny CNC, a także akcesoriów wykorzystywanych w projektach,
  • kontrolowanie maszyn CNC, czy pracują w pełnych cyklach,
  • analiza obszaru roboczego oraz stanu maszyny CNC po każdym dniu roboczym,
  • dbanie o jakość i zgodność obiektów testowych.

Powyższe zadania są podstawowymi, jednak nie wszystkimi, jakie leżą w zakresie obowiązków operatora CNC. Wiele z nich uzależnione jest od specyfikacji konkretnej branży czy firmy. Zakres obowiązków powinien być jednak w pełni czytelny dla każdego operatora CNC i zawarty w umowie podpisanej z pracodawcą.

Elementy pracy operatora CNC, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę

Wiele osób zachęconych wysokimi zarobkami decyduje się na kursy operatora CNC, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wymagający jest to zawód. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że komputer wykonuje całą pracę za operatora. W rzeczywistości jest jednak zgoła inaczej. Choć urządzenia sterowane komputerowo są doskonałym ułatwieniem, a przede wszystkim pozwalają na taśmową, precyzyjną produkcję, przed operatorem stoi mnóstwo zadań. Nie zawsze środowisko pracy jest odzwierciedleniem naszych wyobrażeń.

Operator CNC w obróbce skrawaniem musi przygotować się na:

  • zajmowanie pozycji stojącej przez długi czas pracy,
  • podnoszenie i przenoszenie wielu elementów,
  • profesjonalną pracę z maszynami CNC,
  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa (w tym noszenie odzieży ochronnej, okularów i zatyczek do uszu),
  • codzienną pracę z programami CAD oraz CAM.

Wymagania względem operatora maszyn CNC

Niemal dla każdego pracodawcy, który zajmuje się obróbką metali cnc i poszukującego operatora maszyn najważniejsze znaczenie ma wykształcenie przyszłego pracownika. By operator CNC mógł wykonywać swój zawód, wymagane jest ukończenie szkoły branżowej lub technikum/liceum. Zdecydowanie większe szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska mają osoby, które po ukończonej szkole branżowej zdecydowały się na zdobycie stopnia naukowego.

Certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności możesz zdobyć, uczestnicząc w kursach operatora maszyn CNC.

Umiejętności, które powinien posiadać operator maszyn do obróbki stali

Choć wymagania dotyczące zdobytej wiedzy i doświadczenia w szkole branżowej, na studiach czy na kursach są najważniejsze, pracodawcy zwracają również uwagę na cechy, którymi odznacza się kandydat. Może się bowiem okazać, że mimo zdobytego wykształcenia, pracownik w rzeczywistości nie sprawdzi się na stanowisku operatora maszyn CNC. Dziedzina jaką jest obróbka stali jest bardzo wymagająca.

Obróbka skrawaniem cnc – wymagania dla pracowników

  • posiadać umiejętności programistyczne i matematyczne niezbędne w codziennej pracy,
  • posiadać umiejętności analityczne wymagane podczas czytania rysunków technicznych,
  • posiadać umiejętności inżynierskie, szczególnie przydatne przy czyszczeniu, konserwacji i kalibracji maszyn CNC,
  • dobrze radzić sobie z rozwiązywaniem problemów, które są codziennością w tym zawodzie,
  • posiadać zdolności adaptacyjne, niezbędne w stale zmieniającym się środowisku pracy.

Nie wszystkie umiejętności jest w stanie zweryfikować szkoła branżowa. Dlatego proces ubiegania się o stanowisko operatora CNC nie zawsze jest prosty. Firma, oferująca usługi precyzyjnej obróbki metali, oprócz wymagań stricte związanych z posiadaną wiedzą, będzie także dokładnie badała umiejętności adaptacyjne czy analityczne – niezbędne w zawodzie operatora maszyn CNC.

Kurs operatora maszyn CNC – w jakich zawodach możesz pracować?

Kursy na operatorów CNC zyskują na popularności. To właśnie dzięki nim kandydaci na operatorów uczą się czytania i interpretacji rysunków technicznych, obróbki skrawaniem na podstawie dokumentacji technologicznej czy umiejętności wykorzystywania narzędzi. Na tego rodzaju kursy mogą zdecydować się zarówno osoby posiadające doświadczenie branżowe, jak i te, które go nie posiadają. Gdzie można znaleźć zatrudnienie? Posiadając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, możesz pracować jako:

  • operator maszyn CNC,
  • programista CNC,
  • frezer CNC,
  • tokarz CNC,
  • kierownik produkcji CNC,
  • serwisant obrabiarek CNC.